امام خمینی (ره)، زندگینامه و خانواده

امام خمینی ره در بیستم جمادی الثانی  سال 1320 ه. ق در شهر خمین از بلاد ایران و در خاندانی علمی، انقلابی و مبارز به دنیا آمد و در چنین خانواده ای نشو و نما یافت، پدرش شهید مصطفی موسوی در نجف اشرف و سپس در سامرا تحصیل علم نمود و در آن دو شهر مقدس که مرکز حوزه علوم دینی بوده مدارج عالیه را طی کرد؛  پس از گذشت چهار ماه و 22روز از ولادت آخرین فرزندش سید روح الله، به روز 12 ذیقعده سال 1320 ه. ق در راه خمین به اراک ترور و به شهادت رسید. [1]

سید روح الله دوران کودکی و نوجوانی را در دامن مادری نمونه بنام ‏«هاجر» و نزد عمه مکرمه‏اش سپری کرد و در مکتب برادر بزرگوارش و دیگر اساتید به تعلم پرداخت. از کودکی با نبوغی سرشار به فراگیری علم دین همت ورزید و درسن 18 سالگی برای کسب معارف الهی از مکتب آیة‏الله العظمی حائری یزدی به حوزه‏علمیه اراک هجرت کرد و با فراگیری علم دین و تهذیب و تهجد در پی یافتن حقیقت ‏ناب سر از پا نمی‏شناخت و از همان آغاز جوانی دل در گرو حق تعالی نهاد و از هرچه رنگ تعلق داشت فاصله گرفت ‏به گونه‏ای که مورد تحسین و شگفتی استادان خویش‏واقع شد.

امام خمینی(ره) در سال 1301 هجری شمسی همزمان با هجرت استاد عالیقدرش به قم و تاسیس حوزه علمیه به این شهر هجرت کرد. او در 25 سالگی به درجه اجتهاد نائل ‏آمد و در 28 تا 30 سالگی آثار بزرگ و عرفانی خویش (مصباح الهدایه، سرالصلوه، شرح دعای سحر و ...) را تالیف نمود.

در سن 28 سالگی ازدواج نمود و حاصل آن ازدواج مبارک هشت فرزند (3 پسر و 5 دختر) بود که از آن میان سید مصطفی و سید احمد خمینی از ویژگی خاصی برخوردار بودند.

رفتار مهربانانه ی امام با اعضای خانواده، تجسم عینی رفتار و برخورد پیامبر عظیم الشان اسلام و ائمه ی معصومین با اعضای خانواده بود.

حضور متواضعانه اما حکیمانه و مدبرانه‏اش در دوران زعامت آیت‏الله بروجردی و مسائل سیاسی جاری آن زمان، نوید آینده‏ای روشن در دل عالمان دوراندیش و فهیم‏حوزه ایجاد کرده بود... .

بعدها آن جناب موفق گردید انقلابی بی نظیر و اسلامی را در ایران پایه ریزی کند و حکومتی بر مبنای مکتب اهل بیت در ایران تاسیس نماید.

ایشان در 14 خرداد ماه سال 1368 ه.ش در شهر تهران رحلت کرد و در میان گریه و اندوه میلیون ها عاشق در مزارش در همین شهر به خاک سپرده شد.

منبع پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت

/ 0 نظر / 6 بازدید