پردازنده

از بدو تولد پردازنده ها، سیلیکان به دلیل خصوصیات رسانایی ویژه ای که دارد، برای ساخت پردازنده ها مورد استفاده قرار گرفته است. برای ساخت پردازنده، سیلیکان به گونه ای بسیار نازک و ظریف بریده می شود. هر کدام از این قطعات، یک تراشه را تشکیل می دهند. تراشه های نازک را تحت مخلوطی از گازها حرارت می دهند تا گازها درون سیلیکان قرار گیرند و خصوصیات الکترونیکی ویژه ای را به وجود آورند. این فرآیند شیمیایی باعث می شود که سیلیکان از جنس ماسه به ترکیبی فلزی و بلوری تبدیل شود و بتواند به نوعی مغز الکترونیکی، دارای حافظه و امکانات بسیار قوی تبدیل شود.

پردازنده اطلاعات را پردازش می کند اما این کار به تنهایی از او ساخته نیست. یعنی پردازنده برای پردازش به ابزارهای جانبی دیگری نیاز دارد. به این خاطر پردازنده را روی مادربرد قرار داده اند تا با ابزارهای دیگر مانند حافظه، کارت گرافیکی و ارتباط داشته باشند.

 

مشخصات فنی پردازنده

پردازنه در رایانه های شخصی معمولا به صورت یک مدار مجتمع مستطیل یا مربع شکل است، که بر روی مادربرد قرار می گیرد. بر روی آن حروف و ارقامی دیده می شود که می توان آنها را به صورت زیر خلاصه کرد:

1ـ نام سازنده پردازنده

2ـ نسل پردازنده

3ـ مدل پردازنده

4ـ سرعت پردازنده

5ـ ولتاژ پردازنده

6ـ شماره سریال و پردازنده.

 

Iـ نام سازنده پردازنده

هر پردازنده دستورهای خاصی را می پذیرد و برنامه های خاصی را اجرا می کند. بنابراین پردازنده های متفاوتی نیز وجود دارد که توسط شرکت های مختلف ساخته شده اند و برخی از آنها با هم مشابه و سازگار و برخی دیگر با هم ناسازگار هستند. معروف ترین شرکت های سازنده پردازنده عبارتند از:

1ـ اینتل     2ـ آی بی ام      3ـ ای ام دی     4ـ سایریکس     5ـ موتورولا

6ـ آی دی تی    7ـ آی آی تی     8ـ نیک (ان.ای.سی)   9ـ نکس جن

10ـ شرکت های ریس و متافلو وچیپس

معمولا بر روی پردازنده نام کارخانه ای که آن را تولید کرده است، نوشته می شود. برای مثال می توان گفت:

بر روی پردازنده ساخت شرکت اینتل کلمه  INTEL نوشته شده است، و ممکن است قبل و یا بعد از شماره نسل پردازنده حرف اول کلمه اینتل، یعنی (I)  نیز نوشته شود.

بر روی پردازنده ساخت شرکت ای ام دی کلمات زیر نوشته شده است:

ADVANCED MICRO DEVICES

حتی ممکن است قبل از شماره نسل پردازنده، دو حرف اول کلمه AMD یعنی AM  نیز نوشته شود. برای مثال بر روی پردازنده 486 ساخت این شرکت نوشته شده است:

AM 486

بر روی پردازنده «کا6 ـ2» شرکت ای ام دی، فقط از کلمه AMD  استفاده شده است و بر روی پردازنده «کا 5» این شرکت نوشته شده است:

AMD K5

بر روی پردازنده ساخت شرکت سایریکس، کلمه CYRIX نوشته شده است و معمولا قبل از شماره نسل پردازند، دو حرف اول و آخر کلمه سایریکس، یعنی «CX» نیز نوشته می شود. برای مثال بر روی پردازنده 486 ساخت این شرکت نوشته شده است:

CX486

بر روی پردازنده ساخت شرکت «نکس جن» کلمه NEXGEN نوشته شده است و معمولا قبل از شماره نسل پردازنده، دو حرف اول و سوم کلمه نکس جن، یعنی NX نیز نوشته می شود. برای مثال بر روی پردازنده های جدید این شرکت نوشته شده است:

NX 686

این پردازنده اولین پردازنده از خانواده 80 است که دارای واحد اجرایی چند رسانه ای و چند دستور العمل جدید چند رسانه ای است. چند ماه پس از تولید این پردازنده، شرکت نکس جن به شرکت ای ام دی فروخته شد، و پردازنده«ان ایکس 686»با نام جدید «کا6» توسط ای ام دی به بازار عرضه شد.

بر روی پردازنده ساخت شرکت چیپس اند تکنولوژی نوشته شده است:  CHIPS

 

II ـ نسل پردازنده

مهم ترین عامل در شناخت پردازنده ها، بیان نوع آنها است که در واقع نشان دهند نسل آنها است، و با شماره یا نام های اختصاصی مشخص می شوند. مثلا بر روی پردازنده ها نوشته می شود:

486 –386-6886-K6-Pentium - …

تا کنون پردازنده های مختلفی توسط شرکت های گوناگون تولید شده است که از بین آنها محصولات شرکت های اینتل و موتورلا معروف تر و متداول تر هستند. این دو شرکت پردازنده های خود را با شماره یا نام های اختصاصی در قالب عمومی زیر عرضه کرده اند:

 

نام اختصاصی یا 68xxx

موتورولا

نام اختصاصی یا 80x86

اینتل

 

که در آن خواهیم داشت:

1ـ حرف X می تواند هر عدد دلخواه یک رقمی باشد.

2ـ هر چه مقدار x بیشتر باشد و در نتیجه رقم آن بزرگتر باشد، پردازنده جدیدتر، سریع تر و کاراتر است.

3ـ تا قبل از معرفی پردازنده پنتیوم، پردازنده ها یک شماره پنج رقمی داشتند که در مکالمات تنها سه رقم سمت راست آنها به کار می رفت. به همین خاطر از این عدد پنج رقمی به صورت زیر استفاده می شد:

 aـ دو رقم سمت چپ، نام پردازنده  را مشخص می کند.

B ـ سه رقم سمت راست، نسل پردازنده را مشخص می کند.

در مکالمات به 80486 به طور خلاصه 486 گفته می شود، که نشان دهنده خانواده پردازنده های 80 اینتل و نسل چهارم آن است، یا به پردازنده 68040 موتورولا، در مکالمات  «صفرـ چهل»  می گویند. اما بر خلاف روش قبلی نام گذاری پردازنده ها، نسل پنجم پردازنده های اینتل 80586 نامیده نشد. زیرا در قوانین کشور آمریکا، عدد به تنهایی نمی تواند به عنوان مارک تجاری یا حق انحصاری مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین شرکت اینتل از اوایل دهه 1990 میلادی برای این که بتواند رقیبان خود را از میدان به در کند، به جای نام 80586، ابتدا نام «پی 5» و بالاخره نام پینتوم را برای نسل پنجم از پردازنده های خود انتخاب کرد.

بر اساس این نوع نام گذاری، برخی دیگر از سازندگان نیز به جای استفاده از شماره در نام گذاری، از نامهای اختصاصی چون «کا5»، «کا6» و استفاده کردند و رویه نام گذاری قبلی به هم ریخت.

نسلهای گوناگون پردازنده ها را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

پردازنده

سال تولید نسل

8086

1978

اول

8088

1979

80286

1982

دوم

80386

1985

سوم

80486

1989

چهارم

پنتیوم

1993

پنجم

پنتیوم ام ام ایکس

1997

پنتیوم پرو

1995

ششم

پنتیوم 2

1997

پنتیوم 3

1999

آتلون (کا7) شرکت ای ام دی

1999

/ 0 نظر / 25 بازدید