بسیج گنجنامه

بسیج دانشجویی موسسه آموزش عالی گنجنامه

مطالب اخیر وبگاه

لینک دوستان وبگاه

برچسب‌ها

طراح قالب

ثامن تم؛مرجع قالب و ابزار مذهبی وبلاگ و سایت
باز این چه شورش است ... محرم آمد ... یاحسین ...

اینترنت یک شبکه جهانی است . شبکه ای که از لحاظ مقیاس جغرافیایی در سطح جهان گسترش یافته است . اینترنت مخفف کلمات به معنای شبکه جهانی می باشد. International Network
شبکه چیست ؟

به مجموعه ای ازاتصالات بین دویاچند کامپیوتر و زبانیکه این کامپیوترها به کمک آن با یکدیگر صحبت می کنند شبکه می گویند   

وقتی که ما دو یا چند کامپیوتر را به یکدیگر متصل کنیم به گونه ای که این دو بتوانند با هم تبادل اطلاعات کنند در واقع یک شبکه ساخته ایم.


اهداف شبکه :
1- استفاده از منابع مشترک ( اطلاعات ، نرم افزارها و سخت افزارها)
2- به روز بودن اطلاعات
3- جلوگیری از افزونگی اطلاعات
4- تبادل سریعتر و دقیقتر اطلاعات
تقسیم بندی شبکه ها از لحاظ مقیاس جغرافیایی :
LAN شبکه محلی : که مخفف Network Aria Network میباشد ، شبکه ای است با سرعت بالا که به منظور برقراری ارتباط و مبادله داده ها بین کامپیوترها در یک محدوده جغرافیایی کوچک مثل یک اداره ، یک ساختمان و یا یک طبقه از یک برج طراحی شده است.
WAN شبکه بندی وسیع : که مخفف Width Aria Network میباشد ، جهت مبادله اطلاعات بین فواصل بسیار دور بکار میرود. این شبکه ناحیه جغرافیایی وسیعی مانند کل یک کشور و یا کل یک قاره را در بر میگیرد. شبکه های WAN ممکن است از خطوط استیجاری شرکت مخابرات و یا ماهواره های مخابراتی جهت مبادله اطلاعات استفاده کنند.
MAN شبکه شهری : که مخفف Metropolitan Aria Network میباشد شبکه های متعددی را که در نواحی مختلف یک شهر بزرگ واقع شده اند ، به یکدیگر متصل مرتبط میسازد.
تجهیزات لازم برای شبکه کردن :
1- کارت شبکه (
NIC ) که مخفف Network Interface Card میباشد.
2- رسانه انتقال که مخفف
Transmission Medium میباشد.
3- سیستم عامل شبکه
NOS که مخفف Network Operating System میباشد.

انتخاب تکنولوژی برای شبکه :
پیش از اینکه سخت افزار شبکه خود را خریداری کنید درباره استانداردی که میخواهید برای متصل کردن شبکه خود به کار برید، تصمیم گیری نمایید. کارتهای رابط شبکه و کابلهایی که انتخاب می کنید می بایست از استاندارد انتخابی شما پشتیبانی کند.عمدتاً از دو نوع استاندارد شبکه استفاده میشود.
Token Ring و اترنت.

تجهیزات سخت افزاری شبکه :
1- کارت رابط شبکه یا (
NIC) برای هر یک از کامپیوترهای شخصی
2- کابل کافی برای متصل کردن تمامی کامپیوترهای شبکه مقدار و نوع کابل بستگی به توپولوژی شبکه دارد.
3- یک هاب در صورت انتخاب توپولوژی ستاره ای
نمایش کادر مکالمه :
برای نمایش کادر مکالمه ابتدا مسیر های زیر با هم طی میشوند :
Start/ Setting/ Control Panel/ Network ، بخش Configuration کادر مکالمه Network را برای نصب آدابتور سرویس گیرنده پروتکل و سرویس دهنده فعال کنید. در بسیاری از موارد Win 98 این کار را برایتان انجام میدهد.
Client/Server :
Client , Server دو جزء اصلی شبکه میباشند که اینک به تعریف آنها میپردازیم :
Server : کامپیوترهایی که منابع مشترک را در اختیار کاربران قرار میدهند.
Client : کامپیوترهایی که به منابع مشترک ارائه شده از سوی Server دسترسی دارند.
تجهیزات استاندارد برای اتصال به اینترنت :
1- کامپیوتر
2-
Modem و بعضی انواع اتصال، که اینها همه تجهیزات پایه و استاندارد هستند ولی این تجهیزات برای برقراری تماس کافی نیست و احتیاج به تلفن داریم
3- تلفن
برای دستیابی به
Internet ، کامپیوتر، مودم و ارائه کنندگان سرویس اینترنت و اتصال تلفنی نیازهای اولیه هستند و بطور کلی هر چه مقدار RAM سرعت پردازنده و سرعت Modem بیشتر باشد سرعت بیشتر خواهد بود.
انجام کار :

برای استفاده از سرویسهای اینترنتی نظیر
FTP, Gopher, Web و غیره نیازمند بهرهگیری از برخی نرم افزار ها هستیم.
در آخرین مرحله که چگونگی نگهداری اطلاعات کامپیوترهای سرویس گیرنده و سرویس دهنده اینترنت است، احتیاج به شماره تلفن جایی که میخواهیم با آنجا ارتباط برقرار کنیم داریم پس در اینترنت نیاز به آدرس داریم . چون برای ما امکان درک زبان اینترنت ( که همان زبان صفر و یک است ) وجود ندارد پس نیاز به مترجم (
Browser) داریم. این مترجم بصورت Packet میباشد.

مودم :
در کامپیوتر داده ها به شکل متفاوتی با داده هایی که از طریق خط تلفن منتقل میشود، ذخیره می گردد داده ها در داخل کامپیوتر در قالب رقمی(
digital ) ذخیره میشود. در جایی که خطوط تلفنی داده ها را در قالب قیاسی( analog)منتقل میکنند.
- به اطلاعاتی رقمی می گویند که توسط اعداد گسسته قابل نمایش باشند.
- به داده ای قیاسی می گوئیم که توسط کمیتهای متغیر پیوسته نمایش داده شود.
وقتی 2 کامپیوتر از طریق خط تلفن به هم متصل کنیم داده ای که از کامپیوتر خارج میشود رقمی است و قبل از اینکه از طریق خط تلفن قابل خمل باشد باید به داده قیاسی تبدیل شود در انتها داده قیاسی پیش از اینکه توسط کامپیوتر دیگر قابل قبول باشد باید به داده رقمی برگردانده شود.
- فرایند تبدیل داده های
digital به Analog را modulation میگویند.
- فرایند تبدیل داده ها
Analog به digital را demodualation میگویند.
انتخاب مودم :
انتخاب مودم داخلی و خارجی موردی است که در هنگام خرید مودم باید به آنها توجه کنید. نکته دیگر اطمینان از سرعت مودم میباشد سرعتهای مودم بر حسب بیت در ثانیه
Bits per second یا BPS بیان میشوند . سرعتهای استاندارد مودم عبارتند از :
28800
bps,14400 bps, 9600 bps, 2400 bps . بعضی اوقات نیز از اختصار “k” برای 1000 استفاده میکنند. بنابراین دو سرعت آخر معمولاً بصورت 28/8 kbps, 14/4 kbps بیان میشوند.

TCP/IP چیست ؟
اینترنت بر اساس مجموعه ای از شبکه ها بنا میشود این شبکه ها شامل انواع بسیار زیادی از کامپیوتر ها می باشد ، بنابراین زبان مشترکی بین همه کامپیوتر ها وجود دارد که آن را
TCP/IP مینامند . TCP/IP بصورت پنج حرف جداگانه TCP/IP تلفظ میشود. TCP/IP نام متداولی برای مجموعه ای از قراردادها میباشد که برای متصل ساختن کامپیوترها و شبکه ها استفاده میشود نام واقعی TCP/IP از دو قرارداد مهم می آید.

TCP -transmission control protocol IP- internet protocol
در شبکه اینترنت اطلاعات (داده ها) به بسته های کوچکی به نام Pocket تقسیم بندی میشوند.
سپس
Pocket ها از طریق شبکه منتقل میشوند در اینجا کار IP آن است که آنها را به میزبان راه دور منتقل کند. TCP در انتهای دیگر بسته ها را دریافت و وجود خطاها را بررسی میکند اگر خطایی رخ داده باشد TCP میتواند درخواست ارسال مجدد به خصوص را نماید . بعد از اینکه تمام بسته ها به درستی دریافت شدند ، TCP از شماره توالی برای ساختن مجدد پیام اصلی استفاده میکند.
به عبارت دیگر کار
IP انتقال داده های خام Pocket ها از یک مکان به مکان دیگر است. کار TCP کنترل امور و تضمین صحت داده ها می باشد.
محاسن
Pocket :
1- تقسیم بندی داده ها به
Pocket ها فواید بسیاری دارد . اول اینکه امکان ارائه بیشتر خدمات به کاربران بیشتر را فراهم میکند. در مسیر اینترنتی بسته ها ( Pocket) علی رغم داشتن مقصدهای متفاوت با یکدیگر در حرکت میباشند. نظیر بزرگراهی که در آن اتوموبیلهای متفاوت با وجود داشتن مقصدهای متفاوت همگی راه مشترکی دارند.
بزرگراهی را در نظر بگیرید که در آن ماشینهای متفاوت با وجود اینکه مقصدهای متفاوتی دارند همگی راه مشترکی دارند.

2ـبسته ها همواره در سفر هستند تا زمانی که به مقصد نهایی خود برسند. اگر اتصال بخصوصی خراب شود کامپیوترهایی که جریان داده ها را کنترل میکنند میتوانند مسیر جایگزینی پیدا کنند. این امکان وجود دارد که داده های بسته های مختلف در مسیرهای مختلف به سمت یک مقصد جریان پیدا کنند.
3- همچنین شبکه میتواند از بهترین مسیری که در آن شرایط قابل دسترسی است استفاده کند مثلا : وقتی که بار بخش بخصوصی از شبکه بیش از حد متعارف میشود بسته ها از طریق خطوطی که بار کمتری دارند منتقل میشوند.
4- مزیت دیگر استفاده از این بسته ها آن است که در هنگام بوجود آمدن هر گونه خطایی در انتقال، به جای انتقال کل پیام فقط نیاز به ارسال مجدد بسته ای منفرد خواهد بود. این ویژگی سرعت کلی اترنت را افزایش میدهد.
در هر صورت
TCP/IP انتقال صحیح و موفقیت آمیز داده ها را تضمین میکند. در حقیقت حتی با وجود این که ممکن است میزبان ها هزاران مایل از یکدیگر دور باشند و مقام بسته ها مجبور به عبور از چندین کامپیوتر اصلی باشند، اینترنت آنقدر خوب عمل میکند که ارسال پرونده ای از یک میزبان به میزبان دیگر فقط چند ثانیه طول میکشد.
 بطور خلاصه :
TCP/IP خانواده ای بزرگ از قراردادهایی است که برای سازمان دهی کامپیوتر ها و ابزارهای ارتباطی در شبکه استفاده میشود.EMEIL

 

سیستم پست الکترونیکی اینترنت از مهمترین سرویسهای اینترنت است روزانه پیام های زیادی از یک بخش به بخش دیگر فرستاده میشود که بسیاری از آنها یادداشتهای شخصی است .حال ذکر این نکته ضروری است که چه سیستمی پست الکترونیک را هدایت می کند.تحویل نامه توسط سیستمی به نام Simple Mail Transfer Protocol- SMTP صورت میپذیرد که بخشی از خانواده TCP/IP است .
پس
SMTP قرارداد یا نحوه تحویل نامه از یک بخش اینترنت به بخش دیگر آن است.
WEB BASE E_MAIL یک ACCOUNT اینترنتی است و به ما این امکان را می دهد که در صورت اتصال به شبکه اینترنت صندوق پستی خود را در یک سایت اینترنتی بگیریم. همچنین با هر ISP از هر نقطه جهان می توان E- mail Box خود را چک کرد . از این گذشته اکثر این E- mail Account ها مجازی هستند .
روش گرفتن یک
E- mail Box از سایت Yahoo:
1- رجوع به سایت اصلی http://www.etvto.ir/ostadonline/www.yahoo.com

2-
انتخاب گزینه Check Mail
3- کلیک روی
Sign Up Now
٭
تذکر :
اگر قبلا
Mail- Box گرفته باشیم :
با دادن
User ID و Password ، وارد Box خود می شویم . حال اگر بخواهیم Mail Box ایجاد کنیم ، Sign Up را Click می کنیم که در نتیجه فرمی با گزینه های زیر ظاهر می شود:
Yahoo ID : ( ممکن است حرف یا عدد یا ترکیبی از هر دو باشد )
Password : ( باید حداقل 6 کاراکتر باشد. در ضمن به هنگام وارد کردن باید به وضعیت کلید Capslock توجه داشته باشیم. )
Re-type Password : (تکرار کلمه عبور )
Security Question: (انتخاب یک سئوال شخصی . این گزینه برای زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که کاربر کلمه ی عبور خود را فراموش کرده باشد . )
Your Answer: ( پاسخ سئوال بالا )
Birthday : (روز و ماه تولد خود را انتخاب می کنیم )
Current Email AddressL آدرس ایمیل جاری ، این قسمت خالی گذاشته شود )
Zip Code ( کدپستی ایالتهای مختلف آمریکا) :
Gender : (جنسیت )
Occupation : ( شغل یا حرفه )
Industry : ( صنعتی که به آن اشتغال داریم )
 
TITLE :(عنوان شغلی )
Tell Us About Your Interest : مواردی که مورد علاقه و توجه شما هستند فقط کافی است که این گزینه را فعال سازید )
Entertainment ،Personal Finance ،Health ،Music ،...
Enter the Word as it is shown in the below:
این گزینه برای سنجش سلامت بینایی کاربر استفاده می شود .
(برای دیدن نمونه فرم
Sign up در Yahoo به آدرس زیر مراجعه کنید )
.intl=us&new=1&.done=&.src=ym&.
partner=&.p=&promo=&.last"http://edit.yahoo.com/config/eval_register?
.
intl=us&new=1&.done=&.src=ym&.
partner=&.p=&promo=&.last

با کلیک روی
Submit فرم تحلیل شده و به ما باز می گردد . ممکن است بعد از تحلیل فرم پیغام خطایی دریافت کنیم. این پیغام ممکن است به علت نقصی در پر کردن فرم باشد. پس از تحلیل نهایی فرم عبارت Continue to Yahoo Mail را Click کرده ، سپس به صفحه Mail Box خود رهنمون می شویم که در جایی از آن گزینه Inbox 1 را داریم . این ایمیل در واقع یک پیام خوش آمد گویی از طرف سایت Yahoo می باشد . حال هرگاه Mail جدیدی برای ما برسد ،‌ تعداد آن در همین پرانتز نشان داده می شود و با کلیک روی آن می توانیم به لیست نامه های الکترونیکی خود رهنمون شویم .
برای مشاهده ی نامه ی جدید ، بر روی
Subject نامه Click می کنیم .

اولین گزینه Forward
در صورتیکه تمایل به ارسال یکی از ایمیل های دریافتی برای شخص یا اشخاص دیگری داشته باشیم از گزینه ی Forward استفاده می کنیم .
برای
Forward کردن به روش زیر عمل می کنیم .
- خواندن نامه
- انتخاب گزینه
Forward
در این صورت
Compose به طور اتوماتیک فعال می شود و می توانیم آدرس شخص سوم را در قسمت To وارد کنیم . Subject نامه هایی که عبارت FWD در ابتدای آنها است یک Email ،Forward شده است که البته Subject قابل ویرایش است .

Reply
در صورتی که تمایل داشته باشیم به یک Email پاسخ دهیم ، یکی از راحت ترین راههای موجود Reply کردن ایمیل است ، روش کار به صورت زیر است :
- انتخاب نامه و خواندن آن
- انتخاب گزینه
Reply
در این صورت
Compose به صورت اتوماتیک فعال شده و آدرس شخص فرستنده نامه قبلی به عنوان آدرس شخص گیرنده جدید فرض خواهد شد . عبارت Re قبل از Subject نامه قرار می گیرد و متن نامه شخص قبل در قسمت Body دیده می شود و بنابراین امکان ارسال جواب نامه همراه با متن نامه قبلی شخص فرستنده وجود دارد .
٭ تذکر :
تا قبل از پرشدن 70 % از گنجایش
Mail Box در Yahoo یک پیام هشدار ( Warning )ظاهر می شود .
طریقه حذف نامه ها :
جهت جلوگیری از پرشدن
Mail Box باید Email های ناخواسته یا برخی از Email های قبلی که خوانده شده و نیازی به آنها نداریم را حذف کنیم .
روش اول حذف یک
Email :
1- انتخاب
Check Mail
2- بازکردن
E mail
3- انتخاب گزینه
Delete
روش دوم :
بعد از رفتن به صفحه ی
Check mail ، Check Box موجود در کنار نامه ی مورد نظر را فعال کرده و سپس گزینه ی Delete را Click کنیم .
http://www.etvto.ir/ostadonline/courses.asp?a=1&p=16 - connect
http://www.etvto.ir/ostadonline/courses.asp?a=1&p=16 - connect
با حذف یک Email این Email به محلی به نام Trash منتقل خواهد شد تا در صورت لزوم بازیافت شود .
طریقه ضمیمه کردن یک فایل ِ
Attachment
1- انتخاب گزینه
add / delete attachment و باز شدن جدول
2- انتخاب گزینه
Brows و پیدا کردن فایل مورد نظر
3- انتخاب گزینه
Attach
4- انتخاب گزینه
Done
http://www.etvto.ir/ostadonline/courses.asp?a=1&p=16 - connecthttp://www.etvto.ir/ostadonline/courses.asp?a=1&p=16 - connect
پوشه ها (Folders) :
شما می توانید نامه هایی با موضوعات مختلف را در پوشه های متعدد نگهداری نمایید . برای ایجاد یک پوشه به سه روش می توان عمل کرد :
- روش اول
انتخاب گزینه ی
Foldersاز فریم سمت چپ Mailbox . در این حالت صفحه ای برای دریافت نام Folder جدید باز می شود . با درج نام و انتخاب کلید Add Folder ، Folder جدید به لیست Folder های موجود اضافه خواهد شد . ( در این صفحه لیست Folder های استاندارد صفحه ی Inbox نمایش داده شده است )
- روش دوم
انتخاب گزینه ی
Add که در مقابل گزینه ی Folders قرار دارد . با انتخاب ابن گزینه پنجره ای باز می شود که نام Folder جدید را دریافت می کند . پس از فشردن کلید Ok ، Folder جدید در لیست Folder های موجود اضافه خواهد شد .
- روش سوم
انتخاب منوی کشویی
Move To Folder که در سمت راست صفحه ی Inbox تعبیه شده است و سپس انتخاب گزینه ی new Folder از منوی جاری و کلیلک بر روی گزینه ی Ok .
برای انتقال ایمیل به
Folder مورد نظر Check Box کنار ایمیل را فعال کرده ، از منوی کشویی سمت راست نام Folder را انتخاب و با فشردن کلید Ok میل جاری را به پوشه ی مربوطه انتقال می دهیم .
چنانچه بخواهیم لیست
Folder های موجود گزینه ی Hide یا Show مقابل My Folders را کلیک می کنیم . در حالت عادی که Folder ها آشکار می باشند گزینه ی Hide فعال است . با یک بار کلیک روی این گزینه بطور اتوماتیک تبدیل به Show خواهد شد . این در حالی است که با این عمل Folder ها مخفی شده اند .

ایجاد دفترچه
Address Book:
برای ساختن
Address Book بعد از اینکه وارد Mail Box خود شدید روی منوی Addresses کلیک کنید ، سپس روی دکمه Add contact کلیک کنید صفحه جدیدی جهت وارد کردن اطلاعات مربوط به فرد مورد نظر باز میشود.
اطلاعات را وارد کنید حال با مراجعه به صفحه اول کتابچه آدرس خواهید دید که آدرس شخص مورد نظر اضافه شده که با کلیک روی نام آن میتوانید به اطلاعات وارد شده دسترسی پیدا کنید.
جهت تغییر هر یک از اطلاعات مربوط به اشخاص درج شده در دفترچه ی آدرس روی نام شخص مورد نظر کلیک کرده ، پنجره ای باز می شود که در آن امکان حذف و یا ویرایش اطلاعات وجود دارد .
اگر برای شخصی میلی ارسال کرده اید که آدرس پست الکترونیکی او در دفترچه ی آدرس شما موجود نمی باشد ، پس از ارسال ایمیل و دریافت پیامی مبنی بر ارسال ایمیل برای نامبرده ، با درج علامت تیک در مقابل آدرس ایمیل از شما می خواهد که در صورت تمایل آدرس جدید را به دفترچه ی آدرس خود اضافه نمایید که با فشردن کلید
Add To Address Book می توان این کار را انجام داد .
پوشه های ثابت :
پوشه های
Trash , Draft, Sent, In box, Bulkmail غیر قابل تغییر و حذف کردن می باشند ولی پوشه هایی را که خودتان درست می کنید میتوانید حذف کنید یا نام آنها را تغییر دهید .
برای تغییر نام یک پوشه در فریم دست چپ
Check mail روی Folder کلیک نمائید.
سپس در صفحه ای که ظاهر میشود لیستی از تمامی
Folder های موجود اعم از آنچه که ما ساخته ایم و یا Folder های استاندارد Yahoo نمایش داده می شود . از لیست پوشه ها ، پوشه هایی را که توسط خود ما ایجاد شده اند را می توانیم تغییر نام داده و یا حذف کنیم ، ولی پوشه های استاندارد تنها شامل امکان تغییر مشخصات و یا خالی کردن پوشه می باشند . اگر بخواهیم از نامه ای که ارسال میشود یک نسخه بایگانی داشته باشیم کافی است هنگام ارسال نام جلوی گزینه Save copy to sent folder تیک بزنیم.
Save Draft محلی برای ذخیره موقت نامه ها :
همیشه قبل از اتمام تایپ نامه آن را در پوشه
Draft ذخیره کنید تا در صورت قطع ارتباط یک نسخه از مطالب داشته باشید.
* نکته :
Spam : باید توجه داشت که ارسال ایمیل به تعداد زیاد و به منظور بازاریابی بدون اینکه طرف شخصا خود اقدام به دریافت ایمیل کرده باشد جرم محسوب میشود و یکی از التزامات ارسال ایمیل به قصد بازاریابی دادن اجازه به مشترک جهت حذف آدرس ایمیلش از لیست میباشد.در مجموع اینکه باید مواظب آدرس ایمیلتان باشید . .
معرفی چندین
website در ارتباط با گرفتن email مجانی(free)

http://www.hotmail.com/

http://www.www.com/

http://www.email.com/

http://www.noavar.com/


برای این منظور ابتدا وارد صندوق پستی خود می شویم ، سپس از Frame سمت چپ ، منوی Mail گزینه Options و یا از منوی سمت راست گزینه ی Mail Options را انتخاب می کنیم . برای عوض کردن مشخصات Account از صفحه ای که ظاهر می شود گزینة‌ Account Information را انتخاب می کنیم .
برای عوض کردن
Password به روش زیر عمل می کنیم :
در صفحه ی
Mail Options از منوی سمت چپ گزینه ی Account Information را انتخاب می کنیم ، چون این صفحه مربوط به مشخصات شخصی کاربر می باشد ، برای اطمینان مجددا از کاربر تقاضا می شود کلمه ی عبور خود را وارد نماید .
صفحه ای باز می شود که در آن نام ،
Id و آدرس پست الکترونیکی کاربر با رنگ قرمز نمایش داده شده اند که این بدان معناست که این گزینه ها قابل تغییر نمی باشند . برای تغییر کلمه ی رمز ، گزینه ی Change Password را انتخاب کرده ، صفحه ای باز می گردد که در آن از کاربر می خواهد کلمه ی عبور جاری خود را وارد نموده و سپس Password جدید را انتخاب و وارد نماید و برای اطمیان ازصحت رمز یک باردیگر هم وارد شودوسپس انتخاب گزینه ی Save .
Signature (امضای دیجیتال)
در صورت دلخواه می توان یک امضای دیجیتالی درست کرد که همیشه به طور اتوماتیک در پایان نامه هایمان ظاهر شود . در صورت انتخاب گزینه
Use Signature در پایین قسمت Body امضاء در انتهای نامه ضمیمه خواهد شد .
متن مورد نظر را وارد کرده و گزینه
Save را انتخاب می کنیم در صورت انتخاب این گزینه امضا به طور پیش فرض در انتهای همه نامه ها قرار خواهد گرفت .
گزینه ی
Color :
در صورتیکه بخواهید رنگ
Background صندوق پستی خود را به دلخواه تغییر دهید از این گزینه استفاده نمایید . این گزینه در صفحه ی Options در منوی سمت چپ صفحه قرار دارد . در صورت انتخاب این گزینه صفحه ای باز می شود که می توان رنگ دلخواه را انتخاب نموده و سپس گزینه ی Save را انتخاب نمود . در اینصورت صفحه ی Mail Box شما به رنگ دلخواهتان تغییر شکل خواهد داد .

کافی است به قسمت Check mail رجوع کرده و پس از خواندن Email مورد نظر روی گزینه Attachment کلیک کنید در این صورت یک کپی از فایل Attach شده را در محل دلخواه در کامپیوتر ما ذخیره میکند.
یا ممکن است عکس در انتهای نامه باشد . در این صورت روی عکس راست کلیک می کنیم و
Save as Picture را انتخاب مینماییم.
به طور کلی به دریافت فایل از اینترنت به کامپیوتر شخصی
Down load می گویند .
طریقه فرستادن
Greeting Card از سایت Yahoo
http://www.etvto.ir/ostadonline/courses.asp?a=1&p=18 - connect
http://www.etvto.ir/ostadonline/courses.asp?a=1&p=18 - connect

1-
به روی صفحه اصلی Yahoo می رویم 2- از گزینه های آن Greeting را انتخاب می کنیم .
3- در این صفحه که نمونه ای از کارت پستالها و نیز موضوعاتی که می توان در ارتباط با آنها کارت پستال فرستاد ، وجود دارد .
4- انتخاب موضوع کارت پستال
5- نمونه ای از کارتها در این صفحه قرار دارد ممکن است همه موضوعات در این صفحه موجود نباشد.
6- انتخاب کارت پستال مورد نظر
7- پر کردن فرم مربوط به کارت پستال که شامل گزینه هایی مثل آدرس گیرنده و پیامی که در کارت پستال ذکر می شود و در بعضی سایتها حتی امکان انتخاب موزیک برای کارت پستال نیز وجود دارد.
8- در اینجا 2 گزینه داریم
Preview که کارت پستال را در حالی که پیام ما در آن قرار دارد نشان می دهد و گزینه Send که کارت پستال را ارسال می کند .
نکته :
برای ارسال کارت پستال می توانیم در صفحه ی
Compose بر روی صورتک Greeting در سمت راست صفحه کلیک می کنیم تا صفحه ی اصلی Greeting های Yahoo نمایش داده شود .

پوشه ثبت وقایع (History) :
Browser بصورت خودکار وقایع هر جلسه مرور در اینترنت را در پوشه ای به نام History ثبت و ضبط می نماید . برای مشاهده مطالب پوشه بر روی History کلیک کنید نوار History در امتداد طرف چپ Browser ظاهر میشود.
تنظیمات مربوط به ثبت وقایع :
در تب
General روی قسمــــت History عدد مـــورد نظر واقع در کادر متن Days to keep page in History را وارد می کنیم . با تغییر عدد ثبت شده در این قسمت ، تعداد روزهای حفظ این اطلاعات مشخص می شود.( البته در صورتی که آن صفحه در طی این تاریخ بازدید نشود.)
پاک کردن پوشه
History :
برای حذف کلیه گزینه های پوشه سئوال میشود.

رنگ پیوندها در قسمت History به برگ نشان General مراجعه مینمائیم اگر گزینه Clear History را کلیک کنیم یک کادر پیغام ظاهر میشود. از شما را میتوان مانند رنگ متن و Background ( پس زمینه ) سفارشی نمود. در قسمت General روی دکمه Colors کلیک کنید تا پنجره مربوط به آن باز شود .
http://www.etvto.ir/ostadonline/courses.asp?a=1&p=24 - connect
http://www.etvto.ir/ostadonline/courses.asp?a=1&p=24 - connect
ابتدا در قسمت چپ پنچره در قسمت Colors میتوانید رنگText و پس زمینه صفحه را تغییر دهید به این ترتیب که روی مربع کلیک می کنید تا جعبه رنگ باز شود. سپس رنگ دلخواه را انتخاب می نمایید.
علامت زدن دکمه
Use windows colors سبب می شود تا رنگ پیش فرض در نظر گرفته شود.درقسمت راست صفحه Links میتوانید رنگ پیوندها را تغییر دهید. به این ترتیب که روی دکمه رنگ Visited کلیک کنید و در جعبه رنگ باز شده رنگ دلخواه مثلاً قرمز را انتخاب نمایید ، سپس روی دکمه رنگ Unuisited کلیک کنید تا جعبه رنگ ظاهر شود و سپس رنگ سبز را انتخاب کنید. پیوندهایی را که کلیک نکردید به رنگ سبز ظاهر می شود و پیوندهای کلیک شده به رنگ قرمز .
علاوه بر این میتوانید یک رنگ
Hover به پیوندها اضافه کنید. منظور از Hover قرار دادن نشانگر ماوس روی یک پیوند بدون آنکه پیوند را کلیک کرده باشید می باشد. هنگامی که یک رنگ Hover را به پیوند ها اضافه می کنید Browser رنگ پیوندها را در لحظه اشاره ماوس تغییر میدهد.
ذکر این نکته لازم است که بعضی از طراحان وب ویژگی
Hover را در صفحات خود قرار میدهند.
حال در همان زبانه
General ، روی گزینه Accessibility کلیک نمائید و سپس علامت کادر محاوره Ignore colors specified on web pages را پاک کنید.
گزینه ای که تنظیمات رنگ طراحان وب را کنسل میکند خاموش میشود .

 


دستورات مقدماتیFTP

 

FTp :

FTP
مخفف File Transfer Protocol می باشد. FTP سرویسی در اینترنت است که اجازه میدهد پرونده ها از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر منتقل شوند FTP همانند بقیه خدمات و سرویسهای اینترنت از سیستم Client-Server پیروی می کند.
هنگامی که فایلی را از کامپیوتر راه دور به کامپیوتر آن کپی می کنید در حال
Download آن هستید و وقتی پرونده ای را از کامپیوترتان به کامپیوتر راه دور می فرستید در حال Upload آن می باشید .
FTP ناشناس :
برای کپی کردن پرونده ها نیاز دارید که با کامپیوتر ارتباط برقرار کنید یعنی با نام کاربردکلمه عبور نداشته باشید نمی توانید پرونده ها را
Upload یا Down load کنید. FTPناشناس امکانی است که اجازه میدهد به میزبانهای راه دور و معینی متصل شوید و فایلها را منتقل کنید به جای نام کاربر کلمه Anonymous و به جای Password آدرس پست الکترونیکی خود را وارد کنید. تعدادی از FTP های ناشناس به همه اجازه کپی کردن پرونده ها را در کامپیوتر خود میدهند. اینترنت هزاران میزبان FTP ناشناس داردکه بطور رایگان درفایلها را عرضه میدارند.
روشهای دستیابی به
FTP ناشناس :
برای دستیابی به
FTP ناشناس دو روش وجود دارد ممکن است به منبع FTP به عنوان پیوند روی صفحه وب برخورد کنید، هنگامی که بر روی پیوند کلیک میکنید مرورگر خودکار با سایت FTP تماس می گیرد و به نام anonymous ارتباط برقرار میشود.
تمامی مرورگرها امکانی برای وارد نمودن سیستم
URL در اختیار شما قرار میدهد.
FTP ://FTP.microsoft.com
با تایپ URL بالا در نوار آدرس مرورگر، ارتباط با یک سایت FTP برقرار میشود.
- روشهای بعدی دستیابی به
FTP
Start/Programs/Ms-Dos prompt
را باز کنید
FTP
OPen microsoft.com
فرامین کلی FTP :
برای پایان دادن به کار ، فرمان
Quit را وارد کنید.
با وارد نمودن ؟ یا
Help فهرستی از تمام دستورات FTP نمایش داده میشود.
فرامین
FTP به چند گروه تقسیم میشوند
- فرامین ابتدایی مانند
Open, Quit, Help
- فرامین برقراری اتصال
Open, Close
-
فرمان Close که بدون خارج شدن از برنامه FTP به اتصال پایان خواهد داد.
فرامین فهرست گیری :
برای حرکت از فهرستی به فهرست دیگر از فرمان
CD استفاده کنید. نام فرمان و سپس فهرستی که میخواهید به آن بروید را تایپ کنید و سپس کلید Enter را بزنید.
CD Pub
CD Usent
در هر زمان با وارد کردن فرمان PWD فهرست کار نمایش داده خواهد شد.
برای نمایش محتویات فهرست از فرمان
lS یا dir استفاده کنید.
فرامین انتقال پرونده در
FTP :
از دو فرمان برای
Download فایلها استفاده کنید myet,get . با فرمان get یک پرونده را در هر زمان میتوانید کپی کنید. با فرمان mget در هر زمان اجازه کپی بیش از یک پرونده را دارید.
برای استفاده از
get نام فایل راه دور و بعد نامی که میخواهید بر روی کامپیوتر خود به فایل بدهید را مشخص کنید.
نامی که برای پرونده در کامپیوتر خود اختصاص دادید نام پرونده
get در داخل برنامه FTP چندین فرمان هستند که با استفاده از آنها میتوانید عملیات Download را کنترل کنید.
پرونده های متنی پرونده های
Ascii نامیده میشوند و پرونده های غیر متنی حاوی تصاویر دو دویی (Binary) نامیده میشوند.
اگر میخواهید پرونده های دو دویی را به کامپیوتر خود انتقال دهید باید قبل از وارد نمودن فرمان
get یا mget این موضوع را یادآوری کنید.
دستور
Bell :
در صورت اجرای این فرمان پس از اتمام کار
Down Load یک فایل، سیستم با صدای بوق این عمل را به اطلاع ما می رساند .
فرمان
binary نشانگر آن است که پرونده های دودویی را منتقل خواهید کرد و فرمان ascii نشان میدهد پرونده های متنی را منتقل خواهید کرد.
هنگامی که میخواهید پرونده های حاوی تصاویر را منتقل کنید فرمان زیر را وارد کنید.
Binary
پیام زیر را خواهید داشت :
Zoo Type set to I.
I به معنای Image است .

* تذکر :
با فشردن
Ctrl+C میتوانید فرمان FTP را متوقف کنید.

 


OUT EXPRESS

 

در این نوع Mail Account ، صندوق پستی بدون اتصال به شبکه اینترنت وجود خواهد داشت. اما بی شک برای داشتن این Mail Box نیازمند فضایی در ISP هستیم که استفاده از آن با داشتن یک Username و Password صورت میگیرد. از جمله Mail Client های معروف میتوان به Outlook Experess ، Eudura ، و ... اشاره کرد.
پیکر بندی
Out look Express:
پس از باز کردن برنامه وارد منوی
Tools میشویم و به ترتیب خواهیم داشت :
Tools/account
در پنجره ای که باز میشود ، گزینه Add و سپس Mail را انتخاب میکنیم.
در اینجا نامی را که میخواهیم به
Account اختصاص دهیم تا نامه های پستی به این نام در جدول نامه های گیرنده ظاهر شود را وارد می کنیم.
سپس با کلیک بر روی
Next به مرحله بعدی میرویم . قسمت All ready have an email address that’s like to use را انتخاب میکنیم .در Edit box آدرس کامل email خود را وارد میکنیم و سپس با کلیک روی Next به پنجره بعدی میرویم .
SMTP,POP3 را که توسط ISP به ما داده میشود وارد میکنیم سپس با فشردن کلیک Next به مرحله بعدی میرویم. در قسمت account name نام user خود در Isp و در قسمت password کلمه رمز خود را تایپ میکنیم ، سپس Next را کلیک و Finish میکنیم.
حال برای منصوب کردن
connection به آن روی properties کلیک کرده و سپس از پنجره یکی از connection های موجود را به آن نصب میکنیم.
http://www.etvto.ir/ostadonline/courses.asp?a=1&p=30 - connect
http://www.etvto.ir/ostadonline/courses.asp?a=1&p=30 - connect

 

 


کارباتعاریفYAHOO MESSENGER

 

 

 

گفتگو:Chat
IRC : مخفف کلمه Internet Relay Chat می باشد . اتاق گفتگو Chat room : اتاقی است که در آن افراد بدون آن که یکدیگر را ببینند با هم در ارتباط با موضوعی خاص به گفتگو می پردازند . یا شاید ممکن است دو نفر به تنهایی به صحبت خصوصی بپردازند .به عبارت دیگر اتاق گفتگو سرویسی است که این امکان را میدهد که در هر زمان با بیش از یک نفر گفتگو کرد.
ثبت نام در
Y.msg :
برای ورود به
Y.msg نیاز به یک شناسه (ID) و یک کلمه رمز Password دارید فرض بر این است که در سایت yahoo دارای صندوق پستی هستیم .
Login یا ورود به سیستم :
پس از اجراء
Y.msg پنجره login باز میشود ابتدا شناسه و رمز خود را وارد میکنیم.
* تذکر :
اگر در مقابل جمله
Remember ID password تیک بزنید شناسه و رمز برای دفعات بعدی ذخیره میشود.

http://www.etvto.ir/ostadonline/courses.asp?a=1&p=31 - connecthttp://www.etvto.ir/ostadonline/courses.asp?a=1&p=31 - connect
با تیک زدن مقابل جمله login under invisible mode به حالت مخفیانه login میشوید و دیگر کاربران متوجه ورود شما نمی شوند.
معرفی آیکونهای
Y.msg :
Add :
با کلیک روی آن میتوان افراد دیگری را به لیست دوستان خود اضافه کرد . بعد از باز شدن پنجره
add Friend نام شخص مورد نظر را در سطر اول وارد میکنیم برای نظم بهتر است شناسه ها را گروه بندی کنید این کار در سطر دوم انجام میشود.
http://www.etvto.ir/ostadonline/courses.asp?a=1&p=31 - connect
http://www.etvto.ir/ostadonline/courses.asp?a=1&p=31 - connect
سپس در قسمت message to friend یک پیغام برای شخص مورد نظر تایپ نمائید و Ok کنید در این صورت پنجره ای برای شما باز میشود که پیغام برای شخص مورد نظر ارسال گشته است تا او نیز در صورت نیاز شما را اضافه کند در این صورت پنجره ای با عنوان New friend alert برای شخص مزبور باز میشود و در صورت توافق با کلیک روی accept add شما را به لیست خود اضافه میکند و یا فقط با accept اجازه میدهد شما او را add کند و یا با کلیک روی Deny دلیل اینکه چرا نمی خواهد شما را add کند را تایپ و برایتان ارسال میکند.
Message جهت ارسال پیام :
با کلیک روی این آیکون
Instant message باز خواهد شد در قسمت :ID, to شخص مورد نظر را نوشته و همچنین متن را تایپ و سپس send کنید . روش دیگر ارسال پیام این است که روی شناسه شخص مورد نظر در لیست دوستان دو بار کلیک نمائید تا پنجره ارسال پیام باز شود سپس پیام را تایپ و send کنید.
آیکون
Chat :

در این پنجره در قسمت categories پوشه هایی با عنوانهای مختلف مشاهده میشود هر یک شامل مجموعه ای از اتاقهای گفتگوی خاص هستند با کلیک روی هر پوشه اتاقهای موجود در آن ، در قسمت راست مشاهده میشود .با کلیک روی user roms کلیه اتاقها مشاهده میشوند. با دبل کلیک روی هر اتاق و یا انتخاب اتاق و کلیک روی Go to Room وارد اتاق مربوطه می شوید.
ورود به اتاقهای ایران :

در قسمت Category + کنار Regional را کلیک کرده و پس از باز شدن، پوشه Asia را انتخاب و پس از چند لحظه User Rooms را انتخاب کنید. با ورود هر شخص پیام Joined Room به همراه شناسه شخص ظاهر میشود جهت صحبت شخصی با کار بران روی شناسه هر شخص در قسمت راست دبل کلیک کنید. استفاده از علائم احساسی در پیامها :

:)

لبخند

:(

غمگین

;)

لبخند با چشمک

:D

خنده زیاد

:-/

تعجب

:X

محبت

:P

زبان درازی

:O

داد زدن

X-(

عصبانیت

B-)

عینک آفتابی

=;

خداحافظی

:((

گریه


بعضی از اصطلاحات در گپ زدن :

You

U

Are

r

For

4

To

2

Lol

Laughing out load (خنده)

DC

Disconnect

Cool

موافقت یا مخالفت شدید

SEE

C


از نرم افزارهای دیگر chat می توان به Yahoo Messenger وMsn Messenger و..... اشاره کرد.
- سخنی با شما
کار آموزان عزیز بعد از اتمام این دوره و فراگیری دوره اینترنت امید آن داریم که به عنوان یک ایرانی اصیل و با فرهنگ همواره نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
1- حفظ حریم خصوصی :کاربران علاقمند هستند که کارها و ارتباطات آنها غیر قابل ردیابی توسط دیگران باشد و همچنین پیام‌هایی که آنها در شبکه می‌فرستند و یا دریافت می‌نمایند، قابل فهم توسط افرادی که داده‌های رد و بدل شده در مسیر شبکه را دنبال می کنند، نباشد.
2- احراز هویت و عدم انکار آن: کاربران جهت برخی از مسائل نیاز دارند که از صحت هویت طرف مقابل، اطمینان حاصل نمایند و مطمئن شوند که کاربری که با آن تماس گرفته‌اند واقعا همان فردی است که انتظارش را داشته‌اند.
3-همواره آنچنان باشید که همیشه هستید و به حفظ نکات اخلاقی پایبند باشید.

 

منبع : وبلاگ من
تاريخ : ۱۳۸٩/۸/٢٠ | ٩:٠۳ ‎ق.ظ | نويسنده : مهدی سرشار
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ و متعلق به مدیر آن می باشد...
طراحی و بهینه سازی قالب : ثامن تم ( علیرضا حقیقت )