بسیج گنجنامه

بسیج دانشجویی موسسه آموزش عالی گنجنامه

مطالب اخیر وبگاه

لینک دوستان وبگاه

برچسب‌ها

طراح قالب

ثامن تم؛مرجع قالب و ابزار مذهبی وبلاگ و سایت
باز این چه شورش است ... محرم آمد ... یاحسین ...

جوانی منزلی است[1] که ما بین مسافت کودکی و پیری واقع شده است، ایام سلطنت در آن جا می گذرد(گوته)

2 جوانی ستاره ای است که فقط یک بار در آسمان عمر طلوع می کند.(ژوبرت)

3 افراط هایی که در جوانی کرده و می کنم، وامی است که باید در روزگار پیری آن را ادا کرد.(بایگون)

4 جوانی موج می زندو اقیانوس زندگی به جوش در می آید. ای جوانان! برخیزید و بکوشید پیش از آن که روح شما تاریک گردد.(شیللر)

5 اگر جهان از وجود جوانان خالی شود، ماتمکده ی تاریکی بیش نیست، اما این راهم باید گفت که جهان بی وجود پیران جز حیرت و سرگردانی حاصلی ندارد.(کولیریچ)

6 برای شبِ پیری، در روزِ جوانی چراغی بایدتهیه کرد.(پلوتارک)

برچسب ها : جوان و جوانی
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()

ثقل به دو فتحه هر شی ء نفیس و گران قیمت است که باید در حفظ آن اهتمام شود. به همین معنی است در حدیث «انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی» یعنی: همانا من بین شما دو چیز گرانبها را باقی می گذارم. کتاب خدای و عترت خود را (قاموس، فیروز آبادی، 470 و سایر کتب لغت) در حدیثی دیگر آمده است: «ان لکل نبی اهلا و ثقلا و هولاء (یعنی علیا و فاطمة و الحسن و الحسین) أهل بیتی و ثقلی» یعنی: هر پیغمبری را اهلی و کالای نفیس و گرانبهایی است و اینان (علی و فاطمه و حسن و حسین) اهل بیت من و کالای گرانبهای منند . باز در حدیثی روایت شده که: «من کان له من انبیائه ثقل فعلی و فاطمة و الحسن و الحسین ثقلی» یعنی هر که را از پیامبرانش کالای گرانبهایی در دست است پس علی و فاطمه و حسن و حسین نیز متاع گرانبهای منند، که در این دو حدیث نیز ثقل به معنی شی ء نفیس گرانبها است که باید در حفظ آن اهتمام شود (مجمع البحرین، طریحی، 427) . بعضی هم احتمال داده اند ثقل در این حدیث به معنی شی ء سنگین وزن است. اشاره به آن است که عمل به قرآن و متابعت اهل بیت وظیفه ای سخت و دشوار است (الصواعق المحرقه، ابن حجر میثمی، 90) .

برچسب ها : اسلام
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()

از پیامبر(ص) درباره ابعاد شخصیت حضرت زهرا(س) مطالب فراوانی نقل شده است.

فاطمه(س) دخت پیغمبر اکرم(ص) در بین زنان عالم، معروف ترین و محبوب ترین چهره دینی، اخلاقی، ایمانی، علمی، ادبی و معنوی به شمار می آید. جاذبیت حضرت فاطمه(س) قلمروی بس وسیع دارد که پیش از زندگی او در این جهان شروع می شود و تا مرز ابدیت امتداد می یابد.

حضرت زهرا (س) در عمر کوتاه ولی پر برکت خود، عالی ترین درسهای زندگی را به انسانها آموخت و بهترین سرمشق و نمونه برای زنان جهان گردید.

فاطمه(س) در دوران زندگی بانویی از هر جهت نمونه و کامل بود. او دختری نمونه برای پدرش پیامبر(ص)، و همسری نمونه برای علی(ع) و مادری نمونه برای فرزندانش بود و بالأخره در تمام ابعاد وجود، زن نمونه ای برای عالم بشریت به شمار می آمد.

فاطمه(س) در زندگی خصوصی خویش، نمونه ای در حیا، عفاف، پاکدامنی، مهر، عاطفه، معرفت، ایمان و... بود و در زندگی اجتماعی نیز نمونه و الگویی از شهامت، شجاعت، فداکاری در راه حق و عدالت خواهی محسوب می شد و عاقبت در این راه به شهادت رسید.

برچسب ها : اسلام, فاطمه(س)
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()

هر انقلابی ممکن است از جهات مختلف مورد تهدید واقع شود، چه در هر کدام از مراحل که برای تداوم و تکامل هر انقلاب متصور است، می تواند تهدید خاصی شکل گیرد.لیکن بهر تقدیر انقلاب اسلامی دوران اول و دوم یعنی طغیان علیه نظم موجود و تثبیت و استواری نهادها را پشت سر نهاده است و در مرحله سوم یعنی پایه گذاری تمدنی نوین است.در هر یک از مراحل یاد شده انقلاب اسلامی با تهدیدهای مختلف مواجه بود که بحمداله با موفقیت آنها راپشت سر نهاد که آخرین آن جنگ تحمیلی بود.اینک که در مرحله سوم قرار دارد، در واقع آزمون بس مهمتری پیش رو دارد که در واقع همان نحوه تداوم و استمرار انقلاب است.اگر چه در این زمینه تحقیقات کمتری صورت گرفته است، لیکن بهر حال باید تدبیری اندیشید و با الهام از تجربیات سایر انقلابهای جهان موانع استمرار و تداوم انقلاب را مرتفع ساخت.با فرض اینکه انقلاب اسلامی در مرحله سوم یعنی ایجاد «تمدنی» نوین در جهان است، به شکل مختصر می توان به تهدیدات و آسیب پذیریهای انقلاب در این مرحله بشرح ذیل اشاره کرد:

نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()

شخصیت عظیم رهبر کبیر انقلاب حقا و انصافا پس از پیغمبران خدا و اولیاء معصومین، با هیچ شخصیت دیگری قابل مقایسه نبود، ودیعه خدا در دست ما و حجت خدا بر ما و نشانه عظمت الهی بود، وقتی انسان او را می دید، عظمت بزرگان دین را باور می کرد، عظمت پیغمبر (ص) و عظمت امیرالمؤمنین و عظمت سیدالشهداء و عظمت امام صادق علیهم السلام و بقیه اولیاء را انسان نمی تواند درست تصور کند، ذهن ما کوچکتر از آن است که بتوانیم عظمت شخصیت آن بزرگ مردان را حتی در ذهن مان بگنجانیم، اما انسان وقتی شخصیتی با عظمت امام عزیزمان را با حکمت، آن هوشمندی، آن صبر، حلم و متانت، آن صدق و صفا، آن زهد و بی اعتنایی  به زخارف دنیا، آن تقوا و ورع  و خداترسی و عبودیت مخلصانه برای خدا و بالآخره شخصیتی با این همه عظمت و ابعاد گوناگون دست نیافتنی که همین شخصیت عظیم، چگونه در برابر آن خورشید­های فروزان آسمان ولایت، کوچکی می کند، تواضع می کند، خاک­ساری می کند، خودش را در مقابل آنها ذره­ای  به حساب می آورد، آنوقت انسان می فهمد آنها چقدر عظیم و بزرگ بودند. [1]

رهبر کبیر عزیز ما و امام فقید بزرگوار ما که در عالم چهره درخشان بود و حقیقتاً مثل او نه در این زمان و نه در زمان­های گذشته نداشتیم، نداریم، لااقل در چهره­های معروف عالم سراغ نداریم بعد از انبیاء و اولیاء علیهم السلام، به این عظمت، به این جامع الابعاد و جامع الاطراف بودن و با این خصوصیات مثبت.

منبع پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت

برچسب ها : امام خمینی
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()

امام خمینی ره در بیستم جمادی الثانی  سال 1320 ه. ق در شهر خمین از بلاد ایران و در خاندانی علمی، انقلابی و مبارز به دنیا آمد و در چنین خانواده ای نشو و نما یافت، پدرش شهید مصطفی موسوی در نجف اشرف و سپس در سامرا تحصیل علم نمود و در آن دو شهر مقدس که مرکز حوزه علوم دینی بوده مدارج عالیه را طی کرد؛  پس از گذشت چهار ماه و 22روز از ولادت آخرین فرزندش سید روح الله، به روز 12 ذیقعده سال 1320 ه. ق در راه خمین به اراک ترور و به شهادت رسید. [1]

سید روح الله دوران کودکی و نوجوانی را در دامن مادری نمونه بنام ‏«هاجر» و نزد عمه مکرمه‏اش سپری کرد و در مکتب برادر بزرگوارش و دیگر اساتید به تعلم پرداخت. از کودکی با نبوغی سرشار به فراگیری علم دین همت ورزید و درسن 18 سالگی برای کسب معارف الهی از مکتب آیة‏الله العظمی حائری یزدی به حوزه‏علمیه اراک هجرت کرد و با فراگیری علم دین و تهذیب و تهجد در پی یافتن حقیقت ‏ناب سر از پا نمی‏شناخت و از همان آغاز جوانی دل در گرو حق تعالی نهاد و از هرچه رنگ تعلق داشت فاصله گرفت ‏به گونه‏ای که مورد تحسین و شگفتی استادان خویش‏واقع شد.

امام خمینی(ره) در سال 1301 هجری شمسی همزمان با هجرت استاد عالیقدرش به قم و تاسیس حوزه علمیه به این شهر هجرت کرد. او در 25 سالگی به درجه اجتهاد نائل ‏آمد و در 28 تا 30 سالگی آثار بزرگ و عرفانی خویش (مصباح الهدایه، سرالصلوه، شرح دعای سحر و ...) را تالیف نمود.

در سن 28 سالگی ازدواج نمود و حاصل آن ازدواج مبارک هشت فرزند (3 پسر و 5 دختر) بود که از آن میان سید مصطفی و سید احمد خمینی از ویژگی خاصی برخوردار بودند.

رفتار مهربانانه ی امام با اعضای خانواده، تجسم عینی رفتار و برخورد پیامبر عظیم الشان اسلام و ائمه ی معصومین با اعضای خانواده بود.

حضور متواضعانه اما حکیمانه و مدبرانه‏اش در دوران زعامت آیت‏الله بروجردی و مسائل سیاسی جاری آن زمان، نوید آینده‏ای روشن در دل عالمان دوراندیش و فهیم‏حوزه ایجاد کرده بود... .

بعدها آن جناب موفق گردید انقلابی بی نظیر و اسلامی را در ایران پایه ریزی کند و حکومتی بر مبنای مکتب اهل بیت در ایران تاسیس نماید.

ایشان در 14 خرداد ماه سال 1368 ه.ش در شهر تهران رحلت کرد و در میان گریه و اندوه میلیون ها عاشق در مزارش در همین شهر به خاک سپرده شد.

منبع پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت

نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()

منابع مقاله:

ترجمه المیزان، ج 4، علامه طباطبایی؛

مشاهده و تجربه این معنا را ثابت کرده که مرد و زن دو فرد، از یک نوع و از یک جوهرند، جوهری که نامش انسان است، چون تمامی آثاری که از انسانیت در صنف مرد مشاهده شده، در صنف زن نیز مشاهده شده است، (اگر در مرد فضائلی از قبیل سخاوت، شجاعت، علم خویشتن داری و امثال آن دیده شده در صنف زن نیز دیده شده است)آنهم بدون هیچ تفاوت، بطور مسلم ظهور آثار نوع، دلیل بر تحقق خود نوع است، پس صنف زن نیز انسان است، بله این دو صنف در بعضی از آثار مشترکه(نه آثار مختصه از قبیل حامله شدن و امثال آن)از نظر شدت و ضعف اختلاف دارند ولی صرف شدت و ضعف در بعضی از صفات انسانیت، باعث آن نمی شود که بگوئیم نوعیت در صنف ضعیف باطل شده و او دیگر انسان نیست.و با این بیان روشن می شود که رسیدن به هر درجه از کمال که برای یک صنف میسر و مقدور است برای صنف دیگر نیز میسور و ممکن است و یکی از مصادیق آن استکمالهای معنوی، کمالاتی است که از راه ایمان به خدا و اطاعت و تقرب به درگاه او حاصل می شود، با این بیان کاملا روشن می شود که در افاده این بحث، بهترین کلام و جامع ترین و در عین حال کوتاه ترین کلام همین عبارت: "انی لا اضیع عمل عامل منکم من ذکر او انثی بعضکم من بعض"است و اگر خواننده محترم این کلام را با کلامی که در تورات در این باره وارد شده مقایسه کند برایش روشن می گردد که قرآن کریم در چه سطحی است و تورات در چه افقی!.

در سفر جامعه تورات آمده: من و دلم بسیار گشتیم(من با کمال توجه بسیار گشتم) تا بدانم از نظر حکمت و عقل جرثومه شر یعنی جهالت و حماقت و جنون چیست، و کجا است؟

دیدم از مرگ بدتر و تلخ تر زن است که خودش دام و قلبش طناب دام است و دستهایش قید و زنجیر است تا آنجا که می گوید من در میان هزار نفر مرد یک انسان پیدا می کنم، اما میان هزار نفر زن یک انسان پیدا نمی کنم.

بیشتر امتهای قدیم نیز معتقد بودند که عبادت و عمل صالح زن در درگاه خدای تعالی پذیرفته نیست، در یونان قدیم زن را پلید و دست پرورده شیطان می دانستند، و رومیان و بعضی از یونانیان معتقد بودند که زن دارای نفس مجرد انسانی نیست و مرد دارای آن هست و حتی در سال 586 میلادی در فرانسه کنگره ای تشکیل شد تا در مورد زن و اینکه آیا زن انسان است یا خیر بحث کنند!، بعد از بگومگوها و جر و بحثهای بسیار، به این نتیجه رسیدند که بله زن نیز انسان است اما نه چون مرد انسانی مستقل، بلکه انسانی است مخصوص خدمت کردن بر مردان، و نیز در انگلستان تا حدود صد سال قبل زن جزء مجتمع انسانی شمرده نمی شد، و خواننده عزیز اگر در این باب به کتابهائی که در باره آراء و عقاید و آداب ملت ها نوشته شده مراجعه کند به عقایدی عجیب بر می خورد.

منبع پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت

 

برچسب ها : اسلام
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()

ضرورت وجود دستگاه قضایی در جامعه

اسلام، به عنوان آخرین و کامل‏ترین دین الهی، برقراری عدل و برابری میان مردم جامعه را امری لازم و تشکیل دستگاه قضاوت با هدف برپایی عدالت را پیش‏نیاز آن می‏داند. شرایط قضاوت در جامعه اسلامی، به گونه‏ای وضع شده است که جان و مال و ناموس مردم به دست افراد ناشایست نیفتد و حقوق فرد و جامعه فدای غرض‏ورزی‏ها و خواسته‏های شخصی یا گروه‏های سودجو و منحرف نشود شایان ذکر است که اسلام، پیش از هر چیز، مردم را از درگیری و کشمکش نهی می‏کند، چنان‏که حضرت علی علیه‏السلام در این باره می‏فرماید:

اِیّاکُمْ وَ الْمِراءَ وَ الْخُصُومَةَ فَاِنَّهما یُمْرِضانِ الْقُلُوبَ عَلَی الاِْخْوانِ وَ یَنْبُتُ عَلَیْهِما النِّفاقَ.

از اختلاف و نزاع دوری کنید؛ زیرا نزاع، قلب‏های برادران دینی را نسبت به یکدیگر بیمار می‏کند و در آنها خار نفاق می‏رویاند.

بشر موجودی اجتماعی است، ولی نوع فکر وعمل همه افراد بشر یکسان نیست. به ناچار در درگیری‏ها یا اختلاف سلیقه‏ها، داوری و محاکمه ضرورت می‏یابد. جامعه‏شناسان بر این باورند که در جوامع انسانی، همواره حدی از تعارض وجود دارد که سبب بالندگی و پویایی جامعه می‏شود، ولی اگر تعارض از مرز خود فراتر رفت، به عنوان آسیب بزرگ اجتماعی، ضربه‏های مهلکی بر پیکر اجتماع وارد می‏سازد. از این رو، لازم است که همواره افرادی در پست‏ها و موقعیت‏های گوناگون، تعارض‏های بیمارگونه و آسیب‏زا را در جامعه، شناسایی و آنها را فوری حل کنند تا از این رهگذر، بزرگ‏ترین کارکرد و وظیفه نظام سیاسی که همانا حفظ تعادل نظام اجتماعی است، عملی شود. یکی از شغل هایی که می‏تواند در این زمینه مؤثر و راه‏گشا باشد، قضاوت است. دین مبین اسلام نیز برای رفع مشکلات و گرفتاری‏های اجتماعی، وجود افراد باصلاحیت و شایسته را در امر قضاوت ضروری می‏داند. حضرت علی علیه‏السلام دراین باره می‏فرماید: «خَیْرُ النّاس قُضاةُ الْحَقِّ؛ بهترین مردم، کسانی هستند که عادلانه قضاوت کنند».

برچسب ها : اسلام
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()

فاطمه زهرا علیهاالسلام دختر پیغمبر اکرم و از دوشیزگان ممتاز عصر خویش بود. پدر و مادرش از اصیل ترین و شریف ترین خانواده های قریش بودند. از حیث جمال ظاهری و کمالات معنوی و اخلاقی از پدر و مادر شریفش ارث می برد. و به عالیترین کمالات انسانی آراسته بود. شخصیت و عظمت پیامبر اکرم روز به روز در انظار مردم بالا می رفت و قدرت و شوکت او زیادتر می شد به همین علت دختر عزیزش زهرا (علیها السلام) همواره مورد توجه بزرگان قریش و رجال با شخصیت و ثروتمند قرار داشت هر از چندگاه از او خواستگاری می کردند اما پیامبر با خواستگاران طوری رفتار می کرد که می پنداشتند مورد غضب پیامبر قرار گرفته اند.

رسول خدا فاطمه را برای علی (علیه السلام) نگاه داشته بود و مایل بود از جانب او پیشنهاد شود. پیامبر از جانب خدا مأمور بود که نور را با نور به ازدواج در آورد.

نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()

میکروبها

همه میکروبها زیان‌آور نیستند و حتی بسیاری از آنها به ما کمک می‌کنند. پس میکروبهای بیماری‌زا چه هستند و چگونه به بدن آسیب می‌رسانند؟

میکروبهای بیماری‌زا،‌ مانند همه موجودات زنده، برای رشد و تولیدمثل به غذا احتیاج دارند. اما نمی‌توانند مانند گیاهان سبز،‌ غذای مورد نیاز را خودشان بسازند. بنابراین باید غذای خود را به طور مستقیم یا غیر‌مستقیم از دیگر موجودات‌زنده به دست آورند. از این رو،‌ می‌توان فهمید که چرا بیماری تولید می‌کنند. بیشتر میکروبهای بیماری‌زا انگل‌هستند؛‌ یعنی در بدن جانداران دیگر به سرمی‌برند و از آنها غذا به دست می‌آورند.

پس از آن که میکروبهای بیماری‌زا به جای مناسبی از بدن وارد شدند،‌ به سرعت رشد و تولیدمثل می‌کنند و اگر چیزی جلوی رشد و تولید مثل آنها را نگیرد، از راههای گوناگون به بدن آسیب می‌رسانند. یکی از راهها این است که مواد درون سلولهای بدن را به جای غذا مصرف می‌کنند. مانند انگل‌مالاریا که در گلبولهای‌قرمز رشد و تولیدمثل می‌کند و آنها را از بین می‌برد. ویروسها نیز وارد سلولهای گوناگون بدن می‌شوند و با استفاده از مواد درون آنها زیاد می‌شوند. ویروسها با این عمل، سلولها را از بین می‌برند.

برچسب ها : مقالات, علمی
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()

همواره "مرکز جهان" موضوع مورد توجه بشر بوده است. طی سال‌ها، انسان، مانند کودکی که خود را کانون توجه همه می‌داند، معتقد بود که زمین مرکز کیهان است. برخی از منجم‌های یونان باستان، جهان را متشکل از دو کره می‌پنداشتند؛ یکی زمین و دیگری آسمان، با ستارهای پولک دوزی شده.

http://www.geos.ed.ac.uk/homes/tcrowley/earth.jpg

برچسب ها : علمی
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()

-دارکوب ها قادرند 20 بار در ثانیه به تنه درخت ضربه بزنند؟
-
مدت زمان گردش سیاره عطارد بدور خود دو برابر مدت زمان گردش آن بدور خورشید میباشد؟
-90
درصد سم مارها از پروتئین تشکیل یافته است؟
-
قلب میگو ها در سر آنها قرار دارد؟
-
بعد از مرگ انسان قلب انسان چهار ساعت و ششها شش تا هشت ساعت، کبد دوازده ساعت، لوزالمعده هفده ساعت و کلیه ها بیست و چهار ساعت بدون اکسیژن زنده هستند؟
-
درازترین جانور یک نوع کرم خاکی است که درازای آن به بیش پنجاه و پنج متر میرسد؟
-
آچار فرانسه را فرانسوی ها درست نکردند بلکه این سوئدی ها بودند که این آچار اختراع کردند و جالبتر اینکه در خود فرانسه این آچار بنام آچار انگلیسی معروف است؟
-
اغلب مارها دارای 6 ردیف دندان میباشند؟
-
شمپانزه ها قادرند مقابل آینه چهره خود را تشخیص دهند اما میمونها نمیتوانند؟
-
قلب والها تنها 9 بار در دقیقه میتپد؟
-
اولین کلیسای ساخت بشر یعنی کلیسای پطرس مقدس در انطاکیه ترکیه میباشد؟
-
اگر سر لاشخور مو یا پر داشت هنگامی که با منقار خود از گوشت لاشه تغذیه می کرد، میکروبها وارد موهایش می شدند و همان جا رشد می کردند اما بی موئی سر لاشخور باعث می شود که کله این حیوان در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار گیرد و در نتیجه میکروبها روی سرش از بین بروند ؟

...


برچسب ها : علمی
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()

1
آیا میدانستید  که زرافه تار صوتی ندارد و لال است و نمیتواند هیچ صدایی از خود در آورد.
2
آیا میدانستید  که موشهای صحرایی چنان سریع تکثیر پیدا میکنند ،که در عرض هجده ماه دو موش صحرایی قادرند یک میلیون فرزند داشته باشند.
3
آیا میدانستید  که جنین بعد از هفته هفدهم خواب هم میتواند ببیند.
4
آیا میدانستید  که گربه و سگ هر کدام پنج گروه خونی دارند و انسان چهار گروه
5
آیا میدانستید  که روباهها همه چیز را خاکستری میبینند.
6

برچسب ها : علمی
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()

اردوی قم

بهمن ماه ١٣٨٨

برچسب ها : گالری عکس
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()

فصل اول

برخی گفته های منسوب به سقراط

نظر به اینکه سقراط چیزی ننوشت شاید بی مناسب نباشد این بخش را با نقل قولی

از او در توضیح دلیل این امر شروع کنیم:

در حالی که چیزی نمی دانم چه می توانم بنویسم.

سپس توضیح می دهد:

خدایی مصری بود که تئوث نام داشت و اعداد،هندسه،نجوم،تاس و نوشتن را ابداع کرده بود.روزی تئوث به نزد ثاموس پادشاه علیل تا ابداعات خود را به او نشان بدهد.وقتی که تئوث به توضیح الفبا رسید گفت این اختراعی است که خرد و حافظه قوم تورا بسیار بهبود خواهد بخشید.پادشاه در پاسخ گفت ای تئوث هوشمند الفبای تو دقیقا عکس تاثیری را که گفتی خواهد داشت.از این رو که مصریان به محض شروع به تکیه بر خرد نوشتاری دیگر از حافظه خود بهره نخواهد گرفت وبه جای فرا خواندن از منابع درون خود،چنانکه شایسه است آنها را با استفاده از علامات بیرونی به یاد خواهند آورد.

سقراط پس از اشاره به حرفه مادرش که قابله بود.روش فلسفی خود را با تشبیه به حرفه او توضیح می دهد:

نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()

تحقیق پیرامون پایگاه اجتماعی زنان در عصر پهلوی و جمهوری اسلامی به طور اعم و بررسی وضعیت زن ایرانی در طول این دوران به طور اخص یکی از موضوعاتی است که همواره ذهن تاریخ نگاران را به خود مشغول داشته است. هدف از این تحقیق عبارت است از ارائه تصویری روشن وضعیت زن ایرانی در عصر پهلوی و جمهوری اسلامی که با گردآوری یافته‌ها از منابع یاد شده و جمع بندی آنها نیل به این هدف تا حدی میسر گردید. با توجه به اینکه زنان نیمی از پیکره اجتماع را تشکیل می‌دهند و چون همواره در تاریخ به حاشیه رانده شده و بازیگران اصلی صحنه اجتماعی ایران را مردان تشکیل می‌دادند و از آنجائیکه کتب تاریخی موجود به علل گوناگون نظیر سنت تاریخ نگاری رایج و یا تعصب مردانه به حضور زنان اشاره نمی‌کردند و تلاش شد که با مراجعه به منابعی که از زنان ذکری به میان آورده‌اند، نقش ایشان در رویدادهای تاریخی روشن گردد.

نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()

برای مشاهد نمونه سؤالات ویژوال بیسیک به ادامه مطلب مراجعه کنید ...

برچسب ها : کامپیوتر
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()

پردازنده به زبان عامیانه مغز رایانه نامیده می شود و اعمال زیر را انجام می دهد:

1ـ کنترل تمام محاسبات و عملیات.

2ـ کنترل قسمتهای مختلف.

پردازنده یکی از مهمترین تراشه های روی مادربرد است که بدون آن سیستم قادر به کار نیست. بنابراین می توان گفت نوع نرم افزار قابل استفاده، سرعت رایانه و قابلیت توسعه آن در آینده، همگی به نوع پردازنده و تراشه های مجتمع رایانه بستگی دارد و پردازنده هسته اصلی رایانه را تشکیل می دهد.

پردازنده ها در رایانه های شخصی معمولا به شکل یک قطعه نسبتا تخت و کوچک، به مساحت 8 الی 10 سانتی متر مربع هستند که نوعی ماده شبیه پلاستیک یا سرامیک سطح آنها را پوشانده است.

برچسب ها : مقالات, کامپیوتر
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()

اینترنت یک شبکه جهانی است . شبکه ای که از لحاظ مقیاس جغرافیایی در سطح جهان گسترش یافته است . اینترنت مخفف کلمات به معنای شبکه جهانی می باشد. International Network
شبکه چیست ؟

به مجموعه ای ازاتصالات بین دویاچند کامپیوتر و زبانیکه این کامپیوترها به کمک آن با یکدیگر صحبت می کنند شبکه می گویند   

وقتی که ما دو یا چند کامپیوتر را به یکدیگر متصل کنیم به گونه ای که این دو بتوانند با هم تبادل اطلاعات کنند در واقع یک شبکه ساخته ایم.

برچسب ها : کامپیوتر, مقالات
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/٢٠ | نظرات ()

یادباد ...یادیاران

برچسب ها : گالری عکس
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/۱٩ | نظرات ()

رهبر

 

برچسب ها : گالری عکس
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/۱٩ | نظرات ()

براساس تقاضای اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است گفتگوهای هسته‌ای ایران با غرب بزودی آغاز ‌شود. غرب از مدل گفتگو برای گفتگو در مذاکرات پیروی می‌کند. آنچه آنها دنبال می‌کنند ربطی به متن گفتگوها و مذاکرات ندارد. هدف غرب جلوگیری از پیشرفت ایران در همه زمینه‌هاست. دستیابی ایران به دانش هسته‌ای یکی از مصادیق پیشرفت کشور است. حرف غرب این است که از این مهم صرف نظر کنید برویم سراغ دیگر موضوعات پیشرفت! آنها روی همه اقلام علمی و تکنولوژیک ما در عرصه پیشرفت دست گذاشته‌اند و ممانعت از پیشرفت‌ها را از طریق مکانیسم‌های “تحریم” پیگیری می‌کنند.

برچسب ها : سیاسی
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/۱٩ | نظرات ()

زمانی که وی با انتخاب خود در مجلس سنا سر و صدای زیادی به پا کرد در رسانه های داخلی برخی از مسلمان بودن وی خبر دادند و اینکه سوگند خود را با قرآن انجام داده است. ولی ظاهرا حقیقت چیز دیگری است وی با تکذیب مسلمان بودن خود در مصاحبه با تایمز لندن گفته :مسلمان نیستم و از دین مسیح پیروی می کنم . »  هرچند این نامزد دموکرات دارای پدری مسلمان اهل کنیاست و حتی با نام کامل « باراک حسین اوباما » شناخته می شود اما وی دارای مادر مسیحی بوده و به دین مادر خود گراییده است . مخالفان وی به ویژه در جناح جمهوریخواه طی چند ماه اخیر شایع کردند : باراک در واقع یک اسلامگراست که سعی می کند با تقیه و پنهان کردن دین خود وارد کاخ سفید شود. اوباما در واکنش به این شایعات گفت : « اجازه دهید که واقعیات را بیان کنم من یک مسیحی هستم و به کتاب انجیل سوگند خورده ام . من به پرچم آمریکا وفادار هستم . » اوباما عضو یک کلیسا در شهر شیکاگو آمریکاست و فعالانه در مراسم مسیحیان شرکت می کند. پدر اوباما فارغ التحصیل اقتصاد از دانشگاه هاروارد بود که در زمان دو سالگی باراک خانواده اش را ترک کرد. نکته جالب اینکه وی پس از جدایی پدر و مادرش همراه با مادر و ناپدری اندونزیایی و مسلمانش در اندونزی زندگی کرده است .

برچسب ها : سیاسی
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/۱٩ | نظرات ()

برای یافتن جهت قبله مکان مورد نظر خود روی تصویر کلیک نمایید .

برچسب ها : اسلام
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/۱٩ | نظرات ()

بیل گیتس

در سن 43 سالگی ثروتمندترین مرد جهان بود. او از سن 20 سالگی تاکنون رئیس شرکت مایکروسافت بوده است که ارزش آن چیزی در حدود 50 بیلیون دلار است (گرچه خود گیتس تاکید دارد که بیشتر پول وی در سهام مایکروسافت صرف شده) و ثروت او به اندازه‌ای است که خارج از درک مردم است. به این دلیل ثروت وی هم مایه رشک ما است و هم کنجکاوی ما را برمی‌انگیزاند.

برچسب ها : مقالات, کامپیوتر
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/۱٩ | نظرات ()

شروع کار با اکسس

در درس قبل با قابلیتها و کاربردهای اکسس آشنا شدید و ضرورت استفاده از این برنامه در جهات مختلف زندگی آشنا شدید و با توجه به کارکرد راحت اکسس و شی گرا بودن آن اکسس نسبت به برنامه های دیگر مدیریت پایگاه داده ها امتیازات بیشتری دارد.
مفهوم شی گرائی:

برچسب ها : مقالات, کامپیوتر
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/۱٩ | نظرات ()

رهبر عالیقدر حضرت آیت الله سید على خامنه اى فرزند مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج سید جواد حسینى خامنه‌اى، در 1318 شمسی برابر 1358 قمرى در مشهد مقدس چشم به دنیا گشود. ایشان دومین پسر خانواده هستند. زندگى سید جواد خامنه اى مانند بیشتر روحانیون و مدرسّان علوم دینى، بسیار ساده بود. همسر و فرزندانش نیز معناى عمیق قناعت و ساده زیستى را از او یاد گرفته بودند و با آن خو داشتند.
رهبر بزرگوار در ضمن بیان نخستین خاطره هاى زندگى خود از وضع و حال زندگى خانواده شان چنین مى‌گویند:
«پدرم روحانى معروفى بود ...

نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/۱٥ | نظرات ()

در بسیاری از آیات قرآن, تصویری روشن از قیامت ترسیم شده است. برای مثال در سوره تکویر که در پایین آورده شده است. لازم به ذکر است که تصاویر زیر تماما نمادین بوده و به هیچ وجه نشاندهنده عظمت این واقعه نیستند
 سوره التکویربه نام خداوند رحمتگر مهربان…

 

برچسب ها : اسلام, گالری عکس
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/۱۳ | نظرات ()

 

برچسب ها : گالری عکس
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/۱۳ | نظرات ()

برای دیدن نامه خانم پیله گین به ادامه مطلب مراجعه کنید .

برچسب ها : سیاسی
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/۱۳ | نظرات ()

به زبان فارسی : ایزد

به زبان فرانسه : دی یو

به زبان مصر قدیم : آتون

به زبان عربی : الله

به زبان دانمارکی : گوره

به زبان  لاتین: رئوس

به زبان هلندی : آگور

به زبان سریانی : ایلو

به زبان عبری : یهوه

به زبان آشوری : آرات

به زبان سانسکریت : دیوا

به زبان آلمانی : گوت

به زبان یونانی : تئوس

به زبان اینکا : یایا

به زبان کلدانی : نابو

برچسب ها : اسلام, فرهنگی
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/۱۳ | نظرات ()

گزارشی از حاشیه دیدار رهبر با جوانان و دانشجویان استان قم
محمد تقی خرسندی
ساعت 8 صبح است و بر خلاف تمام دیدارهای قبلی، خیابان‌های اطراف حرم خلوت. از جوان‌های قم بعید است این خلوت بودن مراسم. قبل از این که بخواهم به تحلیل متوسل شوم، دوستی می‌گوید: «صبح که ساعت چهار و نیم برای نماز آمده بودم حرم، از پل آهنچی تا پل حجتیه صف بود و همین‌طور هم داشتن می‌اومدن.» پس صف یک کیلومتری، ساعت‌ها پیش تمام شده و احتمالا الآن سالن پر است. از جوان‌های امروز بعید است این‌قدر زود از خواب بیدار شدن.
...
برچسب ها :
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/۱۳ | نظرات ()
گزارش دید و بازدید سرزده رهبر از خانواده شهید کارکوب‌زاده

محمدتقی خرسندی
هنوز خستگی هشت روز سفر از تنم بیرون نرفته بود که مهدی زنگ زد: «تقی! برگرد بیا قم. یه روز به سفر اضافه شده. فردا شب هم برنامه هست». چون روز آخر، برنامه عمومی دیگری نبود، یک روز زودتر برگشته بودم تهران. اما ظاهرا کار خاصی پیش آمده که برنامه 1 روز اضافه شده. همه برنامه‌هایم را تلفنی کنسل کردم تا برگردم قم.
...
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/۱۳ | نظرات ()

 1-چای گل گاو زبان و سنبل الطیب:                                                  طبیعت:گرم و تر

خواص:خوابآور،آرامبخش اعصاب،پایین آورنده فشار خون،رفع خشونت نای،سینه،تنگی نفس،گلو درد،مقوی دماغ،معده و کبد سرد،افزایش ترشح ادرار،ضد سردرد های عصبی،درد کلیه،قولنج،اسپاسم،تشنج،صرع،سودا،صفرا،وسواس و سنگ کلیه
طرز تهیه: دو قاشق غذاخوری(یک مشت)گل گاو زبان + یک قاشق غذا خوری(یک مشت کوچک)سنبل الطیب + دو لیوان آب جوش + نبات،نیم ساعت دم بکشد تا به رنگ قرمز آلبالویی در آید.


2- چای زیر فون:                                                                              طبیعت:گرم 

خواص:آرام بخش،ضد ناراحتی های عصبی،تشنج،میگرن های مزمن،بی خوابی،سردرد،بیماری های ریوی،زکام،غلظت خون،استفراغ،رماتیسم،آرتروز،نقرس،سیاتیک
مصرف زیاد موجب پایین آمدن فشار خون خواهد شد. ...
برچسب ها : فرهنگی, اسلام
نویسنده مهدی سرشار در ۱۳۸٩/۸/۱۳ | نظرات ()
با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان سایت فوردانلودز تصمیم به دادن مطالب مذهبی کرده است دعای آل یاسین برای موبایل با فرمت جاوا که دارای قابلیت مرور خودکار و همچنین صدا میباشد .


وب سایت فارسی زبان برای دانلود ها | www.4downloads.ir

 

برچسب ها : دانلود
نویسنده کیوان مجیدی در ۱۳۸٩/۸/٥ | نظرات ()

این تفسیر یکی از آثار کم نظیر دکتر مصطفی خرمدل بوده که در قالب یک برنامه جاوا برای گوشی های موبایل ساخته شده است. شما در این برنامه می توانید به صورت کامل تفسیر نور را همراه با پاورقی مشاهده کنید همچنین قادرید در آیات و تفسیر ها به جستجو بپردازید علاوه بر این به فهرست کامل تمام سوره ها در این برنامه دسترسی خواهید داشت. هچنین فرمت این کتاب JAR بوده که در اکثر گوشی های موبایل نظیر نوکیا ، سونی اریکسون ، سامسونگ و ... قابل اجرا می باشد.

وب سایت فارسی زبان فوردانلودز | www.4downloads.ir

 

برچسب ها : دانلود
نویسنده کیوان مجیدی در ۱۳۸٩/۸/٥ | نظرات ()
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ و متعلق به مدیر آن می باشد...
طراحی و بهینه سازی قالب : ثامن تم ( علیرضا حقیقت )